Rurki miedziane występują w kręgach 25 m lub 50 m. Można zakupić rurki w otulinie, która dobrze izoluje płynący czynnik chłodniczy pomiędzy jednostkami lub kupić otulinę osobno jednak założenie izolacji na gołe rurki zabiera dodatkowy czas w czasie montażu.
Rurki miedziane występują w różnych średnicach, które są podawane w dwóch jednostkach, w calach i ta jednostka miary najczęściej występuje w chłodnictwie lub w milimetrach. W klimatyzacji najczęściej stosujemy rurki o średnicach 1/4 cala, 3/8 i 1/2 cala. Rurki miedziane można ze sobą łączyć w dwojaki sposób; w sposób skręcany – robiąc kielichy lub poprzez lutowanie twarde.
Lutowanie twarde metodą 912 to najpopularniejsza w chwili obecnej metoda wykorzystywana do łączenia miedzianych instalacji klimatyzacyjnych i chłodniczych. Eksperci wskazują, że wyróżnia się ona bardzo dużą ilością zalet. Najistotniejszą z nich jest przede wszystkim ogromna szczelność połączenia oraz odporność na drgania i różnice temperatur.
Lutowanie twarde w chłodnictwie realizowane jest w temperaturze powyżej 700 stopni Celsjusza. Polega ono na wprowadzaniu w szczelinę znajdującą się między powierzchniami części łączonych, roztopionego lutu. Następnie ulega on zakrzepnięciu. Materiał miedziany połączonych w ten sposób elementów nie topi się, co świadczy o wysokiej skuteczności tego rozwiązania.
Pierwszym krokiem jest obcięcie rurki nożem rotacyjnym. Okręcając nóż wkoło rurki stopniowo należy dokręcać pokrętło tak by ostrze płynnie wcinało się w materiał. Należy zwiększać napór noża bardzo powoli, żeby po odcięciu rurka miała nadal swój okrągły kształt. Nie wolno używać piłki do metalu ani nożyc, ponieważ do rurociągu mogą dostać się opiłki miedzi lub rurka zmieni kształt.
Kolejnym etapem po odcięciu jest gradowanie. Należy wgradować wewnętrzną część rurki w celu pozbycia się zadziorów i nierówności, które mogą powstać w czasie obcinania. Wykonując tą czynność zawsze należy trzymać rurkę skierowaną w dół, żeby opiłki nie dostały się do środka. Trzymając gradownik w ręce, wykonuj taki ruch jakbyś chciał naostrzyć ołówek. Gradownik ma dwie części- wklęsłą i wypukłą dzięki czemu możemy wygładzić wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie rurki. W klimatyzacji stosujemy gradowniki zdzieraki, nożowe lub frezowe.